Problem z narzędziem CHKDSK w Win 7

Zamknięty
Dio16 Posty 1 Data rejestracji wtorek 19 marzec 2019 Status Użytkownik Ostatnio zalogowany 19 marzec 2019 - 19 mar 2019 o 13:37
 Gerwazy - 21 mar 2019 o 09:42
Witam serdecznie Was wszystkich! Jestem prawdziwym "neofitą" na forum. Mam następujący problem. Po zaplanowaniu skanowania dysku systemowego w poszukiwaniu błędów i restarcie komputera (komenda chkdsk /f /r C:) pojawił się komunikat następującej treści: "Nie można otworzyć woluminu do bezpośredniego dostępu. Nie można uruchomić programu autochk z powodu błędu spowodowanego przez ostatnio zainstalowany pakiet oprogramowania." Tak się składa, że tym "ostatnim pakietem" był comiesięczny pakiet zbiorczy aktualizacji jakości zabezpieczeń dla systemu Windows 7 w architekturze x64 (KB4489878). Odinstalowałem tą poprawkę, ale nic to nie dało. Stale ten sam komunikat. Pragnę dodać, że mimo to system tak ogólnie "chodzi" nadal bez zarzutu. Tyle tylko, że chciałbym przywrócić sprawność narzędzia CHKDSK. W ostateczności mogę przywrócić stosowny obraz dysku systemowego, ale traktuję to jako ostateczność (za dużo później "roboty" z aktualizacją wszystkiego). A tak, na marginesie, skądinąd powszechnie wiadomo, ile ostatnio niechlubnych "wpadek" zanotował Microsoft z witryną Microsoft Update.
Serdecznie Was pozdrawiam, i do "usłyszenia".

1 odpowiedzi

Sprawdzanie dysku systemowego (C) może się odbywać tylko w specjalnym trybie (np przed uruchomieniem systemu). Możesz zaplanować taką akcję klikając prawym przyciskiem myszki na dysku. Nie możesz z wiersza poleceń sprawdzać dysku systemowego C jak masz aktywny (uruchomiony) na nim system gdyż np. system może potrzebować wyłączności do plików. To tak jakbyś chciał np. naprawiać silnik w samochodzie podczas jazdy.

Jeśli chcesz zweryfikować partycje C poprzez chkdsk wystartuj kompa np z pendrive'a na którym będziesz miał zainstalowany system. Z partycją C trzeba być jednak świadomym co się robi bo potem może się to zainstalowanemu na nim systemowi nie spodobać....
1